Menu

za chwilę ... blog Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej

o public relations, internecie, Krav Maga, górach i różnych pozornie niezwiązanych ze sobą kwestiach...

Moja racja jest najmojsza...

monika.kaczmarek-sliwinska

koterski1Fot. Kadr z filmu Dzień Świra (reż. Marek Koterski)  

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątkowej w rozmowie z Telewizją Republika między innymi wypowiedział się na temat próby przeprowadzenia na forum Parlamentu Europejskiego debaty o aktualnej sytuacji w Polsce. Jak można domyślać się dla Prezesa PiS debata taka nie byłaby zbyt wygodna. Pytania i zarzuty, który pojawiają się na lokalnej scenie, mogłyby również zaistnieć w przestrzeni międzynarodowej. Jarosław Kaczyński wybrał więc dość skuteczną często metodę, a mianowicie atak. Uderzył w osoby, które ewentualnie miałyby zamiar uruchomić debatę poza granicami Polski, co zresztą w dobie debaty online i życia w trybie always on i tak jest dość absurdalne.
Jarosław Kaczyński odpowiedział więc (http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jaroslaw-kaczynski-w-tv-republika-gen-zdrady-najgorszy-sort-polakow,602334.html):

W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest jakby w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków - mówił Kaczyński.- No i ten najgorszy sort właśnie w tej chwili jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Proszę zwrócić uwagę, że wojna, potem komunizm, później transformacja tak, jak ją przeprowadzono, to właśnie ten typ ludzi promowała, dawała mu wielkie szanse.

Zastanawia mnie fakt, który już w sierpniu 2015 roku zauważył Daniel Passent pisząc, iż PiS posługuje się pedagogiką wstydu (http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,130517,18662569,duda-w-niemczech-o-niesprawiedliwej-polsce-passent-brudy.html). Odnosiło się to zagranicznej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w rozmowie z Prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem miał powiedzieć, że Polska nie jest krajem sprawiedliwym. Prezydent RP próbując później wytłumaczyć kontekst wypowiedzi mówił (http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,130517,18662569,duda-w-niemczech-o-niesprawiedliwej-polsce-passent-brudy.html):

Sądzę, że ludzie dlatego mnie wybrali, bo głośno powiedziałem i nazwałem sprawy po imieniu: niestety Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym.

Jeżeli próbę poddania tematu pod debatę określa się zdradą narodową, a ludzi zaangażowanym nią najgorszym sortem, to jak określić powyżej cytowaną wypowiedź Prezydenta RP?

Moja prawda jest najmojsza? Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia? Wywołajmy konflikty i podzielmy ludzi, a wtedy będzie nam łatwiej "rządzić"?

Ku refleksji, w kolejną rocznicę 13.12, Marek Koterski https://www.youtube.com/watch?v=47kRj2b8SXw ...

 

© za chwilę ... blog Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci